NFT چیست

توکن غیر قابل تعویض NFT چیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله قصد داریم درباره این صحبت کنیم که امروزه چگونه و چرا NFT ها استفاده می شوند. در ابتدا باید بدانیم NFT چیست و در دنیای امروزی چه کاربردهایی دارد.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های رمزنگاری شده بر روی بلاک چین با کدهای شناسایی منحصر به فرد هستند. در واقع NFTها ابرداده‌هایی هستند که ویژگی منحصر به فرد بودنشان آن ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

برخلاف ارزهای دیجیتال، نمی توان NFT را با واحد معادلی معامله یا مبادله کرد. در کل می توان گفت NFT ها با توکن های قابل تعویض مانند ارزهای رمزنگاری شده متفاوت هستند. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و یا اتریوم  دارایی های قابل تعویض هستند که می توانند به عنوان ابزاری در معاملات تجاری استفاده شوند. دو واحد بیت کوین از نظر ارزش، کاملا برابر هستند و هر دو می توانند با یکدیگر تعویض و مبادله شوند.

می توان ویژگی های توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) را بدین شرح بیان کرد:

  • در مقابل دارایی های غیرقابل تعویض یا همان NFT ها بدلیل همین ویژگی از ارزهای دیجیتالی کاملا متمایز و متفاوت هستند. و نمی توان از آن ها به عنوان ابزاری برای مبادله استفاده کرد.
  • NFTها (توکن‌های غیرقابل تعویض) توکن‌های رمزنگاری شده و منحصربه‌فردی هستند که روی بلاک چین ذخیره می شوند و نمی‌توان آن‌ها را تکرار و تکثیر کرد.
  • “توکن‌سازی” این دارایی‌های ملموس در دنیای واقعی، خرید، فروش و تجارت آنها را کارآمدتر می‌کند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می‌دهد.
  • NFT ها همچنین می توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر عمل کنند.
NFT چیست

آشنایی بیشتر با توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

NFT ها بر اساس استاندارد ERC-721 تکامل یافته اند. ERC-721 ، رابط حداقلی (جزئیات مالکیت، امنیت و ابرداده ) مورد نیاز برای معاوضه و توزیع توکن های بازی را مشخص می کند. استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای NFTها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم را فراتر می‌برد.

NFT ها پتانسیل بکارگیری در بسیاری از موارد را دارند. به عنوان مثال، آنها وسیله ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک، مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان بکار گیرند. و همینطور در مدیریت و شناسایی مالکیت و و هویت  کاربرد دارند. NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، معاملات را ساده و بازارهای جدیدی ایجاد کنند.

بیشتر بازار فعلی NFT ها حول اقلام کلکسیونی، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت های ورزشی، و چیزهای کمیاب متمرکز شده است. شاید پر هیاهوترین فضا،  NBA Top Shot باشد. مکانی برای جمع آوری لحظات غیرقابل تعویض NBA به شکل کارت دیجیتال. برخی از این کارت ها میلیون ها دلار فروخته شده اند.

  اخیراً، جک دورسی، عضو توییتر (TWTR) پیوندی به نسخه توکن شده اولین توییتی که تا کنون منتشر شده است، در توییتر منتشر کرده است که در آن نوشته است: “فقط توییتم را راه اندازی کردم.” نسخه NFT اولین توییت تا کنون بیش از 2.9 میلیون دلار فروخته شد.

در اوایل مارس 2021، گروهی از NFT توسط هنرمند دیجیتال Beeple بیش از 69 میلیون دلار فروخته شد. این فروش یک سابقه و رکورد برای گران ترین قطعات هنر دیجیتال فروخته شده تا کنون ایجاد کرد. این اثر هنری یک کلاژ بود که از 5000 روز اول کار Beeple تشکیل شده بود.

NFT چیست و چگونه کار می کند؟

NFT ها از طریق فرآیندی به نام مینتینگ (minting) ایجاد می شوند که در آن اطلاعات NFT بر روی یک بلاک چین منتشر می شود. در سطح بالا، فرآیند minting مستلزم ایجاد یک بلوک جدید، اعتبارسنجی اطلاعات NFT توسط اعتبارسنجی و ثبت اطلاعات است. فرآیند مینتینگ اغلب مستلزم ترکیب قراردادهای هوشمند است که مالکیت و مدیریت قابلیت انتقال NFT را تعیین می کند.

همانطور که توکن ها مینت می شوند، یک شناسه منحصر به فرد به آنها اختصاص داده می شود که مستقیماً به یک آدرس بلاک چین مرتبط است. هر توکن مالکی دارد و اطلاعات مالکیت (یعنی آدرسی که توکن مینت شده در آن قرار دارد) در دسترس عموم است. حتی اگر 5000 NFT از یک آیتم دقیقاً مینت شده باشد (یعنی بلیط های ورودی عمومی برای یک جشنواره موسیقی)، هر یک از بلیط ها یک شناسه منحصر به فرد دارند و می توانند از یکدیگر متمایز شوند.

بلاک چین و ویژگی NFT

مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزنگاری شده معمولاً از منظر مالی قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر مبادله یا مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگری در یک صرافی مشخص برابر است، درست مانند اینکه هر اسکناس دلاری ارز ایالات متحده ارزش مبادله ای ضمنی 1 دلار دارد. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک رسانه امن تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می کند.

با این حال، به دلیل توانایی بلاک چین برای ذخیره و انتقال عمومی تاریخچه تراکنش ها، همه توکن ها یا کوین های یک ارز دیجیتال مشخص، یکسان نیستند. برای مثال، افراد ممکن است برای داشتن بیت کوینی که قبلاً متعلق به ایلان ماسک بوده یا سکه ای که قبلاً هرگز معامله نشده بود، هزینه ای را پرداخت کنند. مشابه آنچه که سکه یک پنی (penny) ایالات متحده در سال 1944 فقط 0.01 دلار ارزش دارد، اما کلکسیونرها مایلند برای چیزی منحصر به فرد بسیار بیشتر بپردازند.

به همین دلیل، NFT ها با منحصر به فرد و غیرقابل جایگزین کردن هر توکن، الگوی رمزنگاری و کریپتو را تغییر دادند. در نتیجه یک توکن غیرقابل تعویض نمی تواند با دیگری برابر باشد. آنها نمایش دیجیتال دارایی ها هستند و به پاسپورت های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر توکن ها متمایز کند. آنها همچنین توسعه پذیر هستند، به این معنی که شما می توانید یک NFT را با دیگری ترکیب و یک NFT سوم و منحصر به فرد ایجاد کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که درست مانند بیت کوین، NFT ها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند. مالکان همچنین می‌توانند ابرداده (metadata) یا ویژگی‌های مربوط به دارایی را در NFT اضافه کنند. به عنوان مثال، توکن هایی که نشان دهنده دانه های قهوه هستند را می توان به عنوان تجارت منصفانه طبقه بندی کرد. یا، هنرمندان می توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در ابرداده امضا کنند.

مثال هایی از کاربردهای NFT ها

اگر هنوز درک کاملی از مفهوم چالشی و نوآوری توکن غیر قابل تعویض یا به اختصار NFT ها ندارید، در ادامه سعی می کنیم مثال هایی از موارد کاربردهای NFT ها برای روشن تر شدن بیشتر مطالب ارائه می دهیم.

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها، استفاده از cryptokitties باشد. cryptokitties که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش دیجیتالی گربه ها با شناسه های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند. هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی با ارزش اتر دارد. آنها در بین خود تولید مثل می کنند و فرزندان جدیدی تولید می کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی ها و ارزش های متفاوتی هستند.

ظرف چند هفته کوتاه پس از راه‌اندازی، cryptokitties طرفداران زیادی پیدا کردند که 20 میلیون دلار اتر برای خرید، تغذیه و پرورش آنها خرج کردند. برخی از علاقه مندان حتی بیش از 100000 دلار برای این تلاش خرج کردند.

  اخیراً، Bored Ape Yacht Club به دلیل قیمت‌های بالا، محبوبیت بسیار و داشتن دنبال‌کنندگانی از سایبرتی ها و پروفایل برخی افراد مشهور با 10000 توکن NFT، توجه بحث‌برانگیزی را به خود جلب کرده است.

اگرچه موارد استفاده از cryptokitties و Bored Ape Yacht Club ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، سایر موارد کاربردهای تجاری جدی تری در کسب و کار دارند. به عنوان مثال، NFT ها در معاملات سهام خصوصی و همچنین معاملات املاک و مستغلات استفاده شده اند.

  یکی از کاربردهای توآوری NFT ها در  فعال کردن چندین نوع توکن در یک قرارداد، توانایی ارائه سندی برای انواع مختلف NFTها – از آثار هنری گرفته تا املاک و مستغلات – در یک تراکنش مالی واحد است.

چرا NFT ها مهم هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، تکامل مفهوم نسبتاً ساده ارزهای دیجیتال هستند. سیستم‌های مالی مدرن شامل سیستم‌های تجاری پیچیده و وام برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات گرفته تا قراردادهای وام و آثار هنری است. با فعال کردن نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی، NFT ها گامی رو به جلو در بازآفرینی این زیرساخت هستند.

مطمئناً، ایده نمایش دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی و استفاده از شناسایی منحصر به فرد جدید نیست. با این حال، هنگامی که این مفاهیم با مزایای بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری قراردادهای هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای تغییر تبدیل می‌شوند.

شاید واضح ترین مزیت NFT ها در بهره وری و کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند. NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهند، نیاز به عوامل واسط را برطرف می کنند و به نقش آفرینان و عوامل اجازه می دهند که مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک NFT برای یک بطری نوشیدنی، تعامل عوامل مختلف در زنجیره تامین را آسان‌تر می‌کند و به ردیابی منشأ، تولید و فروش آن در کل فرآیند کمک می‌کند. شرکت Ernst & Young قبلاً چنین راه حلی را برای یکی از مشتریان خود ایجاد کرده است.

توکن های غیر قابل تعویض نیز برای مدیریت هویت عالی هستند. گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه های فردی به NFT، که هر کدام دارای ویژگی های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، می توان فرآیندهای ورود و خروج را برای حوزه های قضایی ساده کرد. با گسترش این مورد استفاده، NFT ها می توانند یک هدف مدیریت هویت را در قلمرو دیجیتال نیز انجام دهند.

NFT ها در دنیای واقعی و مجازی

NFT ها همچنین می توانند با تقسیم دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کنند. تقسیم دارایی دیجیتالی املاک و مستغلات بین چندین مالک بسیار ساده تر از یک دارایی فیزیکی است. این ویژگی توکن سازی نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می تواند به دارایی های دیگر مانند آثار هنری نیز گسترش یابد. بنابراین، یک تابلو همیشه نیازی به داشتن مالک واحد ندارد. معادل دیجیتالی آن می تواند صاحبان متعددی داشته باشد که هر کدام مسئول کسری از نقاشی هستند. چنین ساز و کارهایی می تواند ارزش و درآمد آن را افزایش دهد.

هیجان انگیزترین امکان برای NFTها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری نهفته است. قطعه ای از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی ها و انواع ملک متفاوت است. یکی از بخش ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد در حالی که دیگری در یک مجتمع تفریحی است و دیگری یک منطقه مسکونی است. بسته به ویژگی های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است، قیمت متفاوتی دارد و با NFT نشان داده می شود. تجارت املاک و مستغلات که یک امر پیچیده و بوروکراتیک است، می تواند با ترکیب ابرداده های مرتبط در هر NFT منحصر به فرد ساده شود.

Decentraland، یک پلت فرم واقعیت مجازی در بلاک چین اتریوم، قبلاً چنین مفهومی را پیاده سازی کرده است.

همانطور که NFT ها پیچیده تر می شوند و در زیرساخت های مالی ادغام می شوند، ممکن است بتوان همان مفهوم قطعه های زمین توکن شده (از نظر ارزش و مکان متفاوت) را در دنیای فیزیکی پیاده سازی کرد.

چند نمونه از توکن های غیر قابل تعویض

توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFT ها می‌توانند هر دارایی را به صورت دیجیتالی نشان دهند. از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT ها می‌توانند نشان دهند شامل  آیتم های درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌های رویداد است.

چگونه می توان NFT خرید؟

بسیاری از NFT ها را فقط می توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال – و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال – معمولا اولین قدم است. سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.

آیا NFT ها ایمن هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاک چین درست مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند. ماهیت توزیع شده بلاک چین ها، هک NFT ها را دشوار (اگرچه غیرممکن نیست) می کند. یکی از خطرات امنیتی برای NFT ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن غیرقابل تعویض خود را از دست بدهید.

غیر قابل تعویض بودن به چه معناست؟

تعویض پذیری یک اصطلاح اقتصادی است که قابلیت تعویض کالاهای خاص را توصیف می کند. به عنوان مثال، یک بشکه نفت قابل تعویض از هر بشکه نفت دیگر است. این ویژگی یعنی قابل تعویض و البته غیر قابل تشخیص از دیگری است.

 یک اسکناس دلار نیز برابر با هر اسکناس دلار دیگری است. شما میتوانید یم اسکناس به دوست خود قرض دهید و مدتی بعد اسکناس دیگری با همان ارزش را بگیرید. مطمئنا این اسکناس همان اسکناس قرض داده شده شما نیست.

 غیرقابل تعویض بودن بدین معنی است که چنین مواردی منحصر به فرد یا قابل تشخیص باشد. به عنوان مثال، اگر قرار باشد یک اسکناس دلاری بردارید و روی آن را یک طرحی را بکشید و توسط یک هنرمند مشهور امضا شود، منحصر به فرد می شود – بر خلاف سایر اسکناس های دلار، و شاید ارزش آن بیشتر از ارزش اسمی آن باشد.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs)، نمایش‌های دیجیتالی و منحصربه‌فردی از دارایی‌هایی هستند که بر روی شبکه بلاک چین زندگی می‌کنند.

 همانطور که شاهد رشد و بکارگیری شبکه بلاک چین در تکنولوژی های مختلف هستیم، بررسی می کنیم که چگونه این دفتر کل توزیع شده و تغییرناپذیر می تواند تراکنش را ایمن تر و سریع تر کند، و NFT ها نقش بسیار مهمی در این فرآیند دارند. این دارایی ها شامل تاریخچه تراکنش های خود هستند. NFTها پتانسیل لازم برای ساده سازی تجارت را دارند و سنگ بنای دنیای دیجیتال در حال ظهور هستند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *