در قدم اول باید براتون توضیح بدم که به طور کلی رمز ارز چیه؟ چون بیت کوین یک رمز ارزه

رمز ارز یا رمز پول رو ما ایرانی ها به اسم ارز دیجیتال می شناسیم و در کشورهای انگلیسی زبان بهش میگن کریپتوکارنسی.

رمز ارز به عبارت ساده، یه دارایی دیجیتالیه که برای ساختنش از فناوری رمزنگاری استفاده شده و معمولاً هم به صورت غیرمتمرکز اداره میشه.

حالا اینکه متمرکز و غیرمتمرکز چیه هم در ادامه صحبت می کنیم.

اگر دقت کرده باشید، من عرض کردم معمولاً به صورت غیر متمرکز استفاده میشه. یعنی رمز ارز متمرکز هم داریم

بهترین نمونه ی رمز ارز غیر متمرکز بیت کوینه و برای رمز ارز متمرکز هم می تونیم ریپل رو مثال بزنیم.

خب میتونم از همین ابتدای پادکست بهتون بگم که شیوه ی کار اکثر بانک های دنیا به صورت متمرکز هستش و چون معمولاً رمز ارزها غیرمتمرکز اداره میشن، پس یک تقابل بین اونها و سیستم بانکداری متمرکز وجود داره.

تاریخ شکل گیری و ظهور رمز ارزها در دهه 1980 میلادی یا همون 1358 شمسی خودمونه و اولین رمز ارز غیر متمرکز هم بیت کوینه که در سال 2009 میلادی برابر با 1388 شمسی توسط یک نفر یا چند نفر که هیچ هویتی جز یک اسم به نام “ساتوشی ناکاموتو” از اونها مشخص نیست، درست شد.

بیت کوین یک رمز ارز و یک دارایی دیجیتالیه که به عنوان یک واسطه ی تبادل کار می‌کنه و هدف اون استفاده از سیستم رمزنگاری برای کنترل و مدیریت خودش با هدف گرفتن تمرکز از نظارت و مقررات مرکزی و سیاست گذاری‌های پولی و بانکیه.

ایده ی ساخت بیت کوین توسط فردی با نام مستعار و فرضی ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد و اجرا شد.

در طول این چند سال، بیت کوین، پادشاه رمز ارزها شد و رشد سریعی را تجربه کرد.

یه توضیح جالب بدم براتون که چند سال پیش که زمزمه ی خرید و فروش بیت کوین سر زبونها افتاد، یه بی سوادی پیدا شد و به بیت کوین گفت بیت کوئین و همین باعث شد که در زمان تحریر و ساخت متن اولیه ی این پادکست، یکی از مهندسین گفت که این لقب پادشاه رمزها رو حذف کن تا این لغت بیت کوئین از دهن ها بیفته و مردم اشتباه تلفظ نکنند.

منم ترجیح دادم این مسئله رو براتون توضیح بدم که اولاً بیت کوین درسته نه بیت کوئین . دوماً اگه گفتم پادشاه رمز ارزها به این دلیل بود که بالاترین قیمت رو در بین رمز ارزها داره و مثل پادشاه، بالای لیست تمام ارزهای دیجیتال نشسته.

خوش به حالش

از اواسط سال ۲۰۱۰، خیلی از کسب و کارها، مثل هتل ها، گالری ها، سینما و تئاتر و حتی پیتزا فروشی ها، علاوه بر ارزهای سنتی، بیت کوین رو هم قبول کردند و بیشتر از قبل این رمزارز رو وارد دنیای اقتصاد کردند.

قبل از پیدایش بیت کوین، استارت فناوری ارزهای دیجیتال بر پایه پروتکل های ئی کَش، توسط دو نفر به نام های دیوید چام و استِفان بِرَندز، زده شد.

دو رمزنگار با نام های سینتیا داروک و مونی نائور در سال 1992 فهمیدند که ایده ی ارزهای دیجیتال، میتونه یه راه حل موثر برای حل معماهای محاسباتی هم باشه

این ایده دوباره بطور مستقل توسطAdam Back  که هَش کَش را به وجود آورده مطرح شد و نتیجه کار ایجاد یک طرح اثبات کار برای کنترل هرزنامه‌ها در سال ۱۹۹۷ بود.

اولین پیشنهاد استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر دیجیتال، توسط پول بی، وی دای، بیت گُلد و نیک سابُ ارائه شد و هال فینی هم با استفاده از الگوریتم هَش کَش، اثبات مجدد کار رو توسعه داد.

در اوایل کار، بیت گُلد، ساز و کاری برای کنترل تورم بازار را پیشنهاد داده بود و نیک سابُ هم بعضی از جنبه های اضافی مثل پروتکل توافقنامه ی تحمل خطای بیزانس رو بر اساس آدرس های حد نصاب، برای ذخیره و انتقال راه حل های اثبات شده ی کار، بررسی کرد که البته در برابر حملات، آسیب پذیر بود.

در ۱۸ اوت ۲۰۰۸، دامنه ای به نام bitcoin.org ثبت شد و بعداً در در ۳۱ اکتبر همان سال، مقاله ای رو ساتوشی ناکاموتو با عنوان “بیت کوین، یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر” در اینترنت منتشر کرد.

در این مقاله روش های استفاده از شبکه همتابه‌همتا برای تولید چیزی که به عنوان “سیستمی برای معاملات الکترونیکی، بدون تکیه بر صحت و اعتماد سنجی” توصیف شده بود، توسط ناکاموتو شرح داده شده بود.

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، شبکه بیت کوین با استخراج بلوک اصلی بیت کوین (بلوک شماره ۰) توسط ساتوشی ناکاموتو، که دارای پاداش ۵۰ بیت کوین بود، ایجاد شد.

متنی که براتون میخونم در این بلوک قرار داشت: در تاریخ 03/ ۰1/۲۰۰۹ نخست‌وزیر در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است.

این متن به تیتری در روزنامه تایمز که در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شده‌ بود اشاره داره.

این یادداشت هم به عنوان مهر زمان تاریخ پیدایش بیت کوین و هم یک اظهارنظر تحقیرآمیز در مورد بی‌ثباتی ناشی از بانکداری با ذخیره ی کسری، توصیف شده‌.

اولین نسخه مشتری متن باز بیت کوین، در ۹ ژانویه ۲۰۰۹ به میزبانی SourceForge  (سورس فورج) منتشر شد

یکی از اولین حامیان، پذیرندگان و توسعه دهندگان در بیت کوین و اولین تریدر بیت کوین، برنامه‌نویس هال فینی بود.

فینی، روز انتشار نرم‌افزار بیت کوین را دانلود کرد و در اولین معامله جهانی بیت کوین در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ (بلوک ۱۷۰) ۱۰ بیت کوین از ناکاموتو دریافت کرد.

وی دای، خالق نسخه اولیه بیت کوین، یعنی بی مانی (b-money) و نیک زابُ، خالق نسخه قبلی بیت کوین یعنی بیت گُلد، از مشتری ها و تریدرهای قدیمی و معروف بیت کوین بودند.

تخمین زده میشه که ناکاموتو در همان روزهای اولیه،  ۱ میلیون بیت کوین استخراج کرده باشه و قبل از اینکه یکباره ناپدید بشه، افسار کنترل بیت کوین رو به توسعه دهنده ای به نام گاوین آندرسون سپرد که بعد از اون به عنوان توسعه دهنده اصلی بیت کوین در بنیاد بیت کوین تبدیل شد.

یه روز ناکاموتو از گاوین آندرسن به صورت متنی توی ایمیل پرسید که آیا میتونه آدرس ایمیل اون را در صفحه اصلی بیتکوین قرار بده یا نه ؟ و گاوین آندرسون موافقت کرد.

پس از عقب نشینی ناکاموتو در پشت صحنه ، گاوین رهبر جامعه بیتکوین شد.

گاوین تیم اصلی توسعه بیتکوین را تشکیل داد و در رفع نقاط ضعف کد بیتکوین و بهبود ثبات نرم افزار، سعی و تلاش زیادی کرد و در سال ۲۰۱۲ هم، گاوین بنیاد غیرانتفاعی بیتکوین را تأسیس کرد.

به عبارت ساده میتونیم بگیم که موفقیت بیتکوین، عمدتاً به کمکهای برجسته گاوین و تیمش مربوطه و اونها تلاش خیلی زیادی کردند.

اولین معامله ای که با بیت کوین انجام شد هم تاریخی بود و هم خیلی با مزه

قضیه از این قرار بود که در ۱۷ می ۲۰۱۰ آقای لاسِلو هِنیچ، که ساکن ایالت فلوریدای آمریکا بود، یه درخواست خرید پیتزا و پرداخت پولش با بیت کوین رو در یک تالار گفتمان مطرح کرد و اتفاقاً بازخوردهای زیاد جالبی هم نگرفت اما بالاخره 5 روز بعدش یعنی 22 می، یه نفر قبول کرد و 10 هزار بیت کوین گرفت و دو تا پیتزای بزرگ رو بهش فروخت و این معامله، اولین تراکنش بیت کوینی جهان لقب گرفت.

در اون زمان، ارزش 10 هزار بیت کوین، 41 دلار بود که اگر به قیمت امروز بخواهیم حساب کنیم، ده هزار بیت کوین میشه حدود 304 میلیون و 500 هزار دلار

و همین مسئله باعث شد که این تراکنش عجیب، هم در یادها موندگار بشه و هم به یک مسئله ی مهم در بین بیت کوین بازها تبدیل بشه. تا حدی که طرفداران بیت کوین روز 22 مِی رو به عنوان روز بیت کوین نامگذاری کردند و خیلی از پیتزا فروشی های جهان، پیتزاهای خودشونو با تخفیف میفروشند و پولش رو با بیت کوین می گیرند.

در ۶ اوت ۲۰۱۰، یک آسیب‌پذیری عمده و خیلی ناجور توی کل شبکه بیت کوین دیده شد که معاملات قبل از ورود به سیستم تراکنش یا بلاکچین، به کاربران این اجازه را می‌داد که بدون محدودیت، قوانین شبکه بیت کوین را دور بزنند و به صورت نامحدود، بیت کوین برای خودشون ثبت کنند.

همین آسیب پذیری بزرگ بیت کوین باعث شد که در ۱۵ آگوست سال 2010، بیش از ۱۸۴ میلیارد بیت کوین فقط به دو آدرس در شبکه ارسال شد که در عرض چند ساعت، مشکل شناسایی شد و بعد از رفع اشکال و ارتقاء شبکه به نسخه بروز شده، این مشکل از گزارش تراکنش‌ها پاک شد.

این تنها نقص امنیتی بزرگی بود که در تاریخ بیت کوین کشف و مورد سوء استفاده قرار گرفت.

دیگه وقتشه بریم سراغ ساتوشی ناکاموتوی نامرئی و غایب همیشه حاضر

تقریباً تمام فعالان حوزه رمزارزها بخصوص بیت کوین، فرض رو بر این گذاشتند که ساتوشی ناکاموتو یک اسم مستعاره. حالا یا اسم یک نفره یا یک گروه که پروتکل اصلی بیت کوین رو در سال 2008 طراحی و در سال 2009 هم راه اندازیش کردند.

اکثر نرم افزارهای رسمی بیت کوین توسط ناکاموتو ساخته شده و حتی بعد از ناپدید شدنش هم یک فعالیت بسیار خوب و زیادی توی انجام اصلاحات و ارسال اطلاعات فنی در انجمن بیت کوین داشت.

مثل اکثر مواقع که مردم خوراکشون حدس زدن و شایعه درست کردنه، هنوز هم مردم سرگرم این گمانه زنی ها هستند و هر چند وقت یک بار میگن که فلان کس، ساتوشی ناکاموتوئه.

مثلاً یه مدت می گفتند که وی دای ناکاموتوئه. بعدش گفتن سزابو ناکاموتوئه. بعدش گفتن فینی ناکاموتوئه. همین چند وقت پیش هم که گفتن ایلان ماسک دیگه خود خود ناکاموتوئه که خب همه ی این حدس و گمان ها توسط تمام این اشخاص رد شد و گفتن ما روتو دردسر نندازید و ما ناکاموتو نیستیم.

البته احتمال اینکه ساتوشی ناکاموتو یه مجموعه کامپیوتری در بخش مالی اروپا بوده هم مورد بحثه و هنوز خبری از راست و درست این موضوع جایی درز پیدا نکرده.

شرکت نیویورکر و فَست هم که خودشون میگفتن ما خدای تحقیقاتیم، در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو یه سری تحقیقات کردن که نتیجه تحقیقات نیویورکر حداقل 2 تا نامزد احتمالی داشت به نام های مایکل کِلیِر و  ویلی لِهدون ویرتا

طی تحقیقات شرکت فَست هم مدارک محرمانه ای در رابطه با درخواست ثبت اختراع فناوری رمزگذاری شده که توسط نیل کینگ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری در تاریخ 15 اوت سال 2008 و همینطور 72 ساعت بعدش درخواست ثبت دامنه bitcoin.org به دست آمد که صد البته هر سه مخترع، صریحاً این موضوع را که آن‌ها ساتوشی ناکاموتو باشند را انکار کردند

در ماه مه سال 2013، تِد نِلسون، به این نتیجه رسید که “موچیزوکی شینیچی”، ریاضیدان ژاپنی، همان ناکاموتوی مجهول الهویه است.

دوباره در همان سال ۲۰۱۳، محققان اسرائیلی، یعنی “دوریت رون و آدی شامیر” جناب راس ویلیام اولبریخت، مدیر سایت سیلک رُد، را به عنوان فرد احتمالی پشت پرده بیت کوین معرفی کردند.

این دو محقق اسرائیلی، سوءظن خودشون را بر اساس تحلیل شبکه معاملات بیت کوین بنا کردند. این ادعاها مورد اعتراض قرار گرفت و هر دو محقق اسرائیلی، بعداً ادعای خودشون را پس گرفتند.

با این حال جستجو و سرچ های اینترنتی یک وبلاگ نویس ناشناس نشون میده که متن مقاله وایت پیپر بیت کوین و متن مقالاتی که نیک زابُ در رابطه با بیت گلد منتشر کرده، از یک نوع نگارش یکسان و مشابه به هم استفاده شده که خب مثل تمام مواردی که عرض کردم، این بار هم نیک زیر بار اینکه ساتوشی ناکاموتوئه نرفت و نظر رسمی خودش رو در مورد ساتوشی و بیت کوین رو ماه مه 2011 در یک مقاله بیان کرد.

در ماه مارس 2014 هم “لی مَک گِراث گودمن” که روزنامه نگار، روزنامه نیوزویک بود، یه مقاله نوشت و ادعا کرد ناکاموتو اهل تِمپِل سیتی کالیفرنیاست و جنسیت اش هم آقاست که تا دلتون بخواد تحلیل ها و نتیجه گیری هاش، مورد انتقادات گسترده قرار گرفت.

در ژوئن سال 2016 هم “لندن ری ویو آف بوکس” (London Review of Books) مقاله ای از “اِندریو هِگِن” در مورد ناکاموتو منتشر کرد و توی یک مستندی هم که در اوت 2020 توی یوتیوب منتشر شد، از آدام بَک به عنوان خالق بیت کوین نام برده شد که باعث بحث های گسترده ای در این زمینه شد.

هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو محل اختلاف داره و به نظر هم نمیرسه که دیگه از اواسط سال 2010 به بعد، ناکاموتو دخالتی توی کنترل بیت کوین داشته باشه چون در آوریل سال 2011 با یکی از توسعه دهندگان بیت کویت ارتباط برقرار کرده و گفته که به کارهای دیگه ای رو آورده.

 

اگه بخوام توی این پادکست از تاریخچه قیمت و ارزش بیت کوین براتون توضیح بدم باید عرض کنم که عوامل زیادی توی افزایش ارزش بیت کوین نقش داشتند که یکی از اونها بحران مالی منطقه یورو، مخصوصاً بحران مالی سال های 2012 و 2013 قبرس بود. یا مثلاً اظهار نظرهایی که در مورد شبکه مقابله با جرائم مالی برای تعیین وضعیت حقوقی ارز و افزایش علاقه رسانه ها و اینترنت و مردم بود. و دلایل زیاد دیگه

این رو هم بد نیست بگم که تا سال 2013 ارزش بیت کوین در تمام بازارها با دلار آمریکا محاسبه می شد که وقتی ارزش کل بازار بیت کوین به یک میلیارد دلار آمریکا رسید، بعضی از مفسران، گفتند این قیمت یک حبابه و واقعی نیست. به همین دلیل در اوایل آوریل سال 2013، قیمت هر بیت کوین از 266 دلار به حدود 50 دلار کاهش پیدا کرد و بعدش دوباره به حدود 100 دلار رسید و جوری شد که در 2 هفته از اواخر ژوئن سال 2013، قیمت بیت کوین دائماً کمتر شد و به 70 دلار رسید و دوباره رشد کرد تا یکم اکتبر باز به 140 دلار رسید و دوم اکتبر اداره تحقیقات فدرال، روزنامه سیلک رُد رو توقیف کرد و یک شبه قیمت بیت کوین از 140 دلار به 110 دلار رسید اما بیت کوین به این راحتی ها دستخوش شکست نمیشد و چند هفته بعد از این سقوط، به 200 دلار رسید.

در این ماراتون قیمتی، از 200 دلار در تاریخ 3 نوامبر به 900 دلار رسید و در 28 نوامبر 2013 یکی از صرافی های آمریکا، بیت کوین رو 1000 دلار معامله کرد و قیمت پادشاه رمزارزها چهار رقمی شد.

ماجرای قبول یا رد بیت کوین و قوانین و مقررات مربوط بهش انقدر زیاده و راه های عجیب و غریبی رو طی کرده که واقعاً خودش نیازمند یه پادکست جداگانه است اما اینجوری براتون بگم که خلاصه اینها این میشه شبکه مقابله با جرائم مالی میگفت شما زمانی حق داری بیت کوین بخری و بفروشی که پولش رو با دلار کاغذی بدی و اینجوری نمیشه که یه ارز دیجیتال رو با یه ارز دیجیتال دیگه معامله کنی. اینم بخاطر این میگفتند که پولشویی نشه و مثل قانون انتقال دلار، تمام اطلاعات مشتری های بیت کوین در اختیار مقامات قضایی قرار بگیره.

جنیفر شاسکی کالوِری، مدیر شبکه مقابله با جرائم مالی میگه: “ارزهای مجازی تابع قوانین سایر ارزها هستند و همان قوانین سرویس‌های مالی و پولی در اینجا هم اعمال میشه.

بانک مرکزی اروپا در مطالعات خود در اکتبر ۲۰۱۲، با طرح‌های ارز مجازی به این نتیجه رسید که رشد ارزهای مجازی ادامه داره و با در نظر گرفتن بی ثبات بودن ذاتی ارزها، اگر ارزهای دیجیتال تنظیمات دقیقی نداشته باشند و به صورت غیر قانونی ازشون استفاده بشه، خطرناکه و برای جلوگیری از پولشویی و هک و خیلی چیزای دیگه، باید تحولات ارزهای دیجیتال به صورت دوره ای بررسی بشن تا راه های استفاده غیر قانونی از ارزهای دیجیتال، بسته بشه.

در سال 2013 دوباره خزانه داری آمریکا، مقررات و قوانین ضد پولشویی خودش رو گسترش داد و تراکنش های بیت کوین رو هم قانونمند کرد.

در ژوئن سال 2013، یکی از اعضای هیئت مدیره بنیاد بیت کوین “جان ماتونیس” خبر داد که یه نامه که بیشتر شبیه به هشدار بوده از دپارتمان مالی کالیفرنیا بهش دادن و گفتن بنیاد بیت کوین حق نداره بدون مجوز پولی رو منتقل کنه که خب جناب ماتونیس هم از بیخ و بُن منکر انتقال پول از طرف بنیاد بیت کوین شد و گفت خدا بهتون یه فرصت داده که نهادهای نظارتی ایالتی یه ذره آموزش ببینند و سوادشون بره بالاتر.

این کش و قوس ها ادامه داشت و در آخرای ژوئیه سال 2013 یه کارگروه به اسم مرجع سیاست گذاری، درباره ی انتقال دارایی های دیجیتال تشکیل شد که تصمیم گرفتن بهترین شیوه و استاندارد ترین روش ها رو زیر نظر ناظران و سیاست گذاران برای تطبیق نیاز ارزهایی که تا اون سال تولید شده بود با فناوری ارز دیجیتال بررسی کنند و ریسک خطر رو پائین بیارن.

با توجه به اینکه کارگروه تشکیل شده بود اما در سال 2014، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، یه شکایت درست و درمون بر علیه “اِریک تی وُرهیس” کرد و گفت ایشون قانون اوراق بهادار بخش 5 رو نقض کرده و دو صرافی بیت کوین، اطلاعات غیر شفاف رو ثبت کردن.

بالاخره دسامبر سال 2014، قراردادهای آتی بیت کوین ارائه شد و بورس اختیار معامله شیکاگو، به طور رسمی، هر روز معاملات آتی رو تسویه می کرد و این روش آروم آروم رشد کرد و تا سال 2019 چندین شرکت تجاری، خدمات معاملات آتی بیت کوین رو ارائه می کردند.

رشد بیت کوین به همین سادگی ها نبود و راه های پر فراز و نشیبی رو طی کرد تا به اینجا.

بخاطر الگوریتم کد متن باز بیت کوین یا به قول برنامه نویس ها، اوپن سورس بودن بیت کوین، بقیه رمزارزها هم وارد میدان شدند و پا به عرصه گذاشتند.

بنیاد الکترونیک فِرانت یِر فانداتِیشِن که یک بنیاد غیر انتفاعیه از ژانویه سال 2011 بیت کوین رو پذیرفت و تبادلات خودش رو با بیت کوین انجام داد اما بعدش که بحث تاییدیه های قانونی بیت کوین مطرح شد، در ژوئن همون سال 2011 پذیرش بیت کوین رو متوقف کرد. اما باز هم در 17 مه 2013 دوباره تصمیمش رو عوض کرد و مجدداً بیت کوین رو پذیرفت.

در ماه ژوئن سال 2011 هم ویکی لیکس و چند تا سازمان دیگه هم بیت کوین رو پذیرفتند و ازش به عنوان یک روش برای پرداخت کمک های مالی استفاده کردند.

در ژانویه سال 2012، شبکه سی بی اس (CBS) یه سریال در ژانر درام و موضوعات حقیقی ساخت که اسمش همسر خوب بود. تو فصل سوم که اسمش بیت کوین فُر دامیس یا بیت کوین برای آدمک ها بود، مجری برنامه CNBC که جیم کرامر بود در صحنه دادگاه بازی کرده بود و شهادت داد که بیت کوین رو یک ارز واقعی نمیدونه و گفت که هیچ نهاد مرکزی ئی برای قانون گذاری و نظارت بر بیت کوین وجود نداره.

در سپتامبر سال ۲۰۱۲، بنیاد بیت کوین برای سرعت دادن به رشد جهانی بیت کوین از طریق استاندارد سازی، حفاظت و ارتقا پروتکل منبع باز، راه اندازی شد که یکی از بنیانگذارانش گاوین آندرسن بود، جون ماتونیس، پاتریک مورک، چارلی شِرم، و پیتر ویسنس هم در این زمینه همکاری داشتند.

دراکتبر سال ۲۰۱۲، BitPay  گزارش داد که بیش از ۱۰۰۰ تاجر و بازرگان و فعال صنفی، بیت کوین را به فهرست ارزهای مورد قبول خودشون اضافه کرده‌اند.

در نوامبر سال ۲۰۱۲ هم، وردپرس شروع به پذیرش بیت کوین کرد.

خب حالا دیگه خیلی هم وارد تاریخچه کش و قوس های بیت کوین و سرنوشت پر فراز و نشیبش توی این سالها نشیم و بریم سراغ مسائل مهم تر

براتون فاست بیت کوین رو اول توضیح میدم که بدونید چی هست و به چه کاری میاد

فاست بیت کوین یک سیستم پاداش، به صورت یک وب سایت یا یک برنامه نرم‌افزاریه که پاداش‌هایی را به صورت بیت‌کوین، که ارزش آن یک ساتوشی هستش رو به بازدیدکنندگان که در ازای تکمیل کپچا یا کاری، توزیع می‌کنه.

بر اساس نوع وب سایت، فاست‌هایی هم وجود داره که رمزارز‌های دیگه ای به جز بیت کوین رو پاداش میدن. اولین فاست بیت کوین “The Bitcoin Faucet” بود و توسط گاوین آندرسن در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و در ابتدا به هر نفر پنج بیت کوین می‌داد.

این جوایز در بازه‌های زمانی از پیش تعیین شده ی مختلف، به عنوان پاداش برای انجام کارهای ساده در نظر گرفته میشه.

این وبسایت‌ها معمولاً کسری از بیت کوین را پاداش میدن، اما مقدار آن به‌طور معمول با توجه به ارزش بیت کوین در نوسان است.

برخی از فاست‌ها هم جوایز بیشتری به‌طور تصادفی دارند.

برای کاهش هزینه‌های استخراج، فاست‌ها به‌طور معمول این پرداخت‌های جزئی فردی را در حافظه خود ذخیره می‌کنند و سپس این ساتوشی‌ها جمع می‌شوند تا پرداخت بیشتری انجام شود که به آدرس بیت کوین کاربر ارسال میشه.

از آنجا که معاملات بیت کوین برگشت‌ناپذیر هستند و وبسایت‌های بسیار زیادی هم برای این کار وجود داره، بنابر این، این سایت‌ها هدف هکرهایی قرار می‌گیرند که به سرقت بیت کوین علاقه دارند.

تبلیغات منبع اصلی درآمد فاست‌های بیت کوینه و فاست‌ها با ارائه بیت کوین رایگان به عنوان مشوق سعی در جلب بازدید کاربران دارند و این به این معنی است که فاست بیت کوین‌ها اغلب حاشیه سود کمی دارند. برخی از فاست بیت کوین‌ها هم با استخراج آلتکوین با استفاده از CPU کاربر درآمد کسب می‌کنند.

بیت کوین را میشه در کیف پول رمزنگاری شده ی بیت کوین ذخیره کرد و این چیزی که بهتون میگم رو فراموش نکنید که سرقت های بیت کوین فقط در انحصار هکرها نیست و در مواردی هم دیده شده که صرافی هایی که غیرفعال شده اند هم بیت کوین های مشتریانشون رو به تاراج می برند. طی یک تحقیق که در آوریل سال 2013 انجام شد، مشخص شد که 45 درصد از صرافی های بیت کوین، آخرش بسته میشن و مشکلات زیادی برای کاربران و مشتریانشون درست می کنند.

بذارید چند تا از سرقت ها و هک های مطرحی که در تاریخ بیت کوین تا این زمان که داریم پادکست رو براتون تهیه می کنیم براتون بگم که شما هم بدونید چه اتفاقات خوب و بدی تا الان برای این پادشاه رمز ارزها رخ داده

در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱، یک نقض امنیتی در صرافی ژاپنی «مَت گوکس» باعث شد قیمت اسمی بیت کوین با تقلب به یک سنت کاهش پیدا کنه و بعد از اینکه هکرها از سد امنیتی کامپیوترهای این صرافی عبور کرده بودند، توانسته بودند مقدار زیادی بیت کوین را کاملاً غیر قانونی به حساب خودشان انتقال دهند.

هکرها با استفاده از نرم‌افزار این صرافی، همه بیت کوین‌ها را به صورت اسمی به فروش رساندند و یک سفارش سنگین در قیمت‌های مختلف ایجاد کردند. ارزش این معاملات اسمی چیزی حدود ۸٬۷۵۰٬۰۰۰ دلار آمریکا بود.

در ژوئیه ۲۰۱۱، اپراتور  Bitomat، سومین صرافی بزرگ بیت کوین، اعلام کرد که دسترسی به پوشه سیستمی wallet.dat  خودش را با حدود ۱۷۰۰۰ بیت کوین (تقریباً معادل ۲۲۰٬۰۰۰ دلار در آن زمان) از دست داده‌. این صرافی اعلام کرد که سیستم صرافی را برای جبران خسارت مشتریانش به فروش میذاره.

در اوت ۲۰۱۱، MyBitcoin، پردازنده معاملات بیت کوین که در حال حاضر منسوخ شده‌، اعلام کرد که هک شده‌، و همین مسئله باعث تعطیل شدن آن شد و با اینکه حدود ۴۹٪ از سپرده‌های مشتری باز پرداخت شد، اما هنوز تکلیف بیش از ۷۸۰۰۰ بیت کوین (معادل تقریباً ۸۰۰٬۰۰۰ دلار در آن زمان) روشن نیست.

در اوایل اوت ۲۰۱۲، یک دادخواست در دادگاه سانفرانسیسکو علیه Bitcoinica تشکیل شد که در آن حدود ۴۶۰٬۰۰۰ دلار از این شرکت به دلیل هک شدن‌های پی در پی و عدم پاسخگویی به مشتریان، تقاضای خسارت شده بود.

در اواخر اوت ۲۰۱۲، عملیاتی با عنوان پس‌انداز بیت کوین و اعتماد بیت کوین توسط مالک متوقف شد و حدود ۵٫۶ میلیون دلار بیت کوین بدهی باقی گذاشت. این منجر به این ادعا شد که این عملیات یک ترفند پانزی بوده‌ و در سپتامبر ۲۰۱۲ گزارش شد که، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، تحقیقات دربارهٔ این پرونده را آغاز کرده‌.

در سپتامبر ۲۰۱۲، Bitfloor، صرافی بیت کوین هم گزارش داد که هک شده‌ و ۲۴۰۰۰ بیت کوین (به ارزش حدود ۲۵۰٬۰۰۰ دلار آمریکا) از آن به سرقت رفته‌است. در نتیجه، Bitfloor  فعالیت خودش را به حالت تعلیق درآورد. در همان ماهBitfloor  فعالیت خودش را از سر گرفت و بنیانگذار آن گفت که سرقت را به FBI گزارش داده‌ و قصد داره به مال باختگان خسارت بده، اما زمان آن را مشخص نکرد.

در ۳ آوریل ۲۰۱۳، Instawallet، یک ارائه دهنده کیف پول مبتنی بر وب، هک شد، که منجر به سرقت بیش از ۳۵۰۰۰ بیت کوین که در کل نزدیک به ۴٫۶ میلیون دلار ارزش داشتند شد. در نتیجهInstawallet  فعالیت خودش را به حالت تعلیق درآورد.

در تاریخ ۱۱ اوت ۲۰۱۳، بنیاد بیت کوین اعلام کرد که یک اشکال در مولد اعداد شبه تصادفی در سیستم عامل Android  پیش آمده که منجر به سوء استفاده و سرقت از اپلیکیشن‌های کیف پول‌های سازگار با سیستم Android  شده‌ و تلاش برای رفع این مشکلات تا تاریخ ۱۳ اوت ۲۰۱۳ طول کشید.

در اکتبر ۲۰۱۳، Inputs.io، یک ارائه دهنده کیف پول بیت کوین مستقر در استرالیا چیزی حدود ۴۱۰۰ بیت کوین، به ارزش بیش از یک میلیون دلار از دست داد. این سرویس توسط اپراتور TradeFortress اجرا می‌شد.

در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۳، یک صرافی بیت کوین مستقر در هنگ کنگ متعلق به Global Bond Limited (GBL) با ۳۰ میلیون یوان معادل ۵ میلیون دلار، از سرمایه‌های بیشتر از ۵۰۰ سرمایه‌گذار از دسترس خارج شد

مت گوکس در ژاپن که در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۰٪ از کل معاملات بیت کوین در سراسر جهان را در پلتفرم خودش اداره می‌کرد، به دلایل نامشخص در فوریه ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد و به دلیل سرقت بیت کوین به ارزش حدود ۳۹۰ میلیون دلار مدیر عامل این شرکت به اتهام اختلاس دستگیر شد.

در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۴، فلکس کوین اعلام کرد که به دلیل حمله هکرها در روز قبلش، فعالیت‌های خودش را به حالت تعلیق درمیاره و در بیانیه ای که یک بار در سایت رسمی خودش منتشر کرد، به این موضوع اشاره کرد که از اونجا که Flexcoin منابع، دارایی یا روش دیگری برای بازگشت از این ضرر یا هک نداره، ما بلافاصله درهای خود را می‌بندیم.” کاربران، دیگه نمی‌توانند وارد سایت بشن

صرافی اسلوونی Bitstamp در ژانویه ۲۰۱۵ بر اثر حملات هکرها چیزی حدود ۵٫۱ میلیون دلار از سرمایه خود را از دست داد

صرافی Cryptsy مستقر در آمریکا، ظاهراً به دلیل هک در سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد. البته بعداً در دادگاه ادعا شد که مدیر عامل این صرافی ۳٫۳ میلیون دلار سرقت کرده‌.

در اوت ۲۰۱۶، هکرها حدود ۷۲ میلیون دلارسرمایه مشتریان را از صرافی Bitfinex مستقر در هنگ کنگ به سرقت بردند.

در دسامبر سال ۲۰۱۷، هکرها ۴۷۰۰ بیت کوین از NiceHash سرقت کردند، ارزش بیت کوین‌های مسروقه در حدود ۸۰ میلیون دلار بود.

در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷، شرکت یاپیان، صاحب ارز یوبیت در کره جنوبی، پس از اینکه در طی هشت ماه دو بار هک شد، ورشکستگی خودش را اعلام کرد.

در رابطه با مالیات و مقررات بیت کوین هم باید خدمتتون عرض کنم که در سال ۲۰۱۲، گروه حقوقی (CLAG) به اهمیت اخذ مالیات از یک معامله مربوط به بیت کوین و بر اساس ضرر و زیان حاصل از آن، تأکید کرد و در اوت ۲۰۱۳، وزارت دارایی آلمان بیت کوین را به عنوان یک واحد محاسبه توصیف کرد که در شرکت تسویه وجوه، قابل استفاده است و اگر کمتر از یک سال نگهداری بشه مشمول مالیات بر سود سرمایه میشه.

در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۳، بانک خلق چینهم  در بیانیه مطبوعاتی در مورد مقررات بیت کوین اعلام کرد که در حالی که افراد در چین مجاز به تجارت و مبادله آزاد بیت کوین به عنوان یک کالا هستند، فعالیت بانک‌های مالی چین برای استفاده از بیت کوین یا بیت کوین ممنوعه. ارز کاغذی به عنوان پول قانونی استفاده می‌شود و اشخاصی که با بیت کوین سر و کار دارند باید فعالیت مشکوک را برای جلوگیری از پولشویی ردیابی و گزارش کنند. ارزش بیت کوین پس از اعلامیه مقررات، در مبادلات مختلف خودش، قبل از اینکه دوباره به سمت بالا حرکت کنه، بین ۱۱ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

 

و در پایان هم باید عرض کنم که بلاک چین بیت کوین رو میشه با داده‌های دلخواه بارگذاری کرد. در سال ۲۰۱۸ محققان دانشگاه فنی راینیش-وستفلیشه آخِن و دانشگاه گوته ۱۶۰۰ پرونده اضافه شده به زنجیره بلوک را شناسایی کردند که ۵۹ پرونده شامل پیوندهایی به تصاویر غیرقانونی شامل استثمار کودکان، محتوای حساس سیاسی یا نقض حریم خصوصی بود. آن‌ها در مقاله ای ذکر کردند که تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد که انتشار یک محتوای خاصی، به عنوان مثال پورنوگرافی، می‌تواند به دلیل داشتن یک بلاکچین غیرقانونی باشد.

اینترپل همچنین در سال ۲۰۱۵ در این باره هشدار داد و گفت: طراحی بلاکچین به این صورت است که امکان تزریق بدافزار و ویروس به سیستم میزبان بدون آنکه متوجه شود یا حتی قابل پاک شدن باشد وجود دارد

دیدگاهها