کاربرد بلاک چین

چگونه فناوری بلاک چین زندگی روزمره را متحول می کند

هنگامی که بیت کوین در سال 2017 اکوسیستم دیجیتال را در هم شکست، نه تنها بسیاری از افراد را فوق العاده ثروتمند کرد، بلکه فناوری انقلابی به نام “فناوری بلاک چین” را نیز به راه انداخت.

ظاهراً فرد و یا گروهی  ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 بیت کوین را با پشتوانه فناوری بلاک چین اختراع کرد و جزئیات آن را در مقاله “Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System” منتشر کرد. در سال 2013 وایت پیپری با عنوان “Ethereum Project” منتشر شد و به این نکته اشاره داشت که فناوری بلاک چین که امنیت این ارز دیجیتال را تضمین می کند، می تواند در چندین برنامه کاربردی دیگری به غیر از بیت کوین نیز استفاده شود.

در سال‌های بعد، NASDAQ، IBM، فیسبوک، دولت‌های ژاپن و دبی و بسیاری از نام‌های بزرگ دیگر شروع به بکارگیری فناوری بلاک چین کردند. بسیاری از آنها کریپتوکارنسی با ارز رمزنگاری شده خودشان را ایجاد کردند. برخی بر اساس بلاک چین، کسب و کارهای ابری امن و مطمئنی راه انداختند. و برخی  فناوری لجر (ledger)  یا دفتر کل توزیع شده را ارائه کردند و موارد بسیاری از این قبیل.

امروزه استفاده از فناوری بلاک چین و کاربردهای آن در زمینه ها و حوزه های مختلفی رایج شده است. بخش فروش، سرمایه گذاری و مالی، دولت یا هر کسب و کار و صنعت دیگری، هر بخشی سعی می‌کند با استفاده از فناوری بلاک چین، تراکنش‌های خود را امن و محفوظ دارد. کسب‌وکارها در هر صنعتی به دنبال توسعه بلاک چین برای ساخت کیف پول ایمن و رمزگذاری شده، dApp، توکن و موارد دیگر هستند.

اما فناوری بلاک چین چیست؟ قبل از بررسی چند نمونه از کاربرد بلاک چین در زندگی واقعی، این مفهوم را خیلی کوتاه و مختصر در این مقاله بررسی می کنیم.

فناوری بلاک چین چیست؟

بلاک چین

با درک معنای فناوری بلاک چین شروع می کنیم. بلاک چین چیزی نیست جز ترکیبی از دو کلمه رایج – بلوک و زنجیره. اما اینها بلوک‌ها و زنجیره‌هایی نیستند که معمولاً می‌بینیم. در اینجا، “بلوک ها” قطعات اطلاعات به شکل دیجیتال هستند و “زنجیره” پایگاه داده عمومی است که این اطلاعات در آن ذخیره می شود. این بلوک ها به معنای واقعی کلمه می توانند انواع اطلاعات را از تاریخچه تراکنش، تاریخ، پول، زمان، اعداد و هر چیز دیگری ذخیره کنند.

برای ذخیره بلاکی از اطلاعات در بلاک چین، بایستی  موارد زیر اتفاق بیفتد:

  • معامله باید انجام شود.
  • معامله باید تایید شود.
  • تراکنش باید در قالب یک بلوک ذخیره شود.
  • بلوک تراکنش باید یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هش تولید شده توسط nonce دریافت کند.

سپس این بلوک ها با استفاده از برخی اصول رمزنگاری که زنجیره نامیده می شوند، به یکدیگر متصل و ایمن می شوند.

به زبان ساده، بلاک چین مجموعه ای از بلوک های داده های تغییرناپذیر است. برای مدیریت این سری داده ها به مجموعه ای از کامپیوترها نیاز است و هیچ مرجع مرکزی در آن وجود ندارد. انتقال اطلاعات در این سری از A به B بسیار امن تر، ساده تر و بدون هزینه تراکنش است.

فناوری بلاک چین ذخیره سازی اطلاعات را بر اساس سیستم غیرمتمرکز انجام می دهد.  و این بدین معنی است  که اگر داده ای به آن شبکه وارد می کنید در یک مکان ذخیره نمی شود. تمام رکوردها کاملاً عمومی هستند و به راحتی قابل تأیید هستند. علاوه بر این، کل بلاک چین تغییرناپذیر است، به این معنی که تغییر و دستکاری داده ها غیرممکن است. می توانید توسعه دهندگان بلاک چین را استخدام کنید و از بلاک چین در زندگی واقعی استفاده کنید. به همین راحتی می توانید از فناوری بلاک چین استفاده کنید و انقلابی در زندگی تان اتفاق بیفتد.

کاربرد بلاک چین در زندگی واقعی

کاربردهای فناوری بلاک چین

وقتی صحبت از امنیت سایبری می شود، هیچ فناوری بهتر از بلاک چین وجود نداشته است. شما ممکن است آن را با بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده مرتبط کنید، اما کاربرد فناوری بلاک چین فراتر از این دو اصطلاح است.

با درک اثربخشی فناوری بلاک چین در امنیت سایبری، بسیاری از صنایع و بخش‌های مختلف شروع به استفاده از این فناوری انقلابی و دگرگون سارر در دنیای کسب و کار خود کرده‌اند. امروزه برخی از نمونه‌های واقعی کاربردهای فناوری بلاک چین را مشاهده می‌کنیم که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

کاربرد بلاک چین در دولت: تضمین ایمنی سوابق و رکوردهای عمومی

بخش دولتی فعالانه در تلاش است تا از پتانسیل و قدرت کامل فناوری بلاک چین استفاده کند. بزرگترین رکورد هر کشوری متشکل از سوابق افراد کل آن کشور در یک پایگاه داده دولتی ذخیره می شود و هدف عالی برای هکرها است. کاهش این خطرات برای هر دولتی بسیار مهم و ضروری است. با استفاده از ساختار داده های بلاک چین که برای ذخیره سازی ایمن  داده ها به کار گرفته می شود، دولت ها می توانند امنیت شبکه را افزایش داده و بیشتر کنند. و از هرگونه تخلف نیز جلوگیری گردد. این  فناوری خطر خرابی تک نقطه ای (single-point-of-failure) را کاهش می دهد و نفوذ سایبری را به حداقل رسانده و امنیت داده ها را تضمین می کند.

از طریق تمرکززدایی، بلاک چین می تواند شفافیت بیشتری را در عملیات دولت ارائه دهد. این می تواند افراد خود را مشخص کند که فساد وجود ندارد و آنها می توانند هر زمان که بخواهند داده ها را بررسی و تأیید کنند. علاوه بر این، برای هیچ دولتی امکان پذیر نیست که بخش های زیادی از منابع را در این زمینه ذخیره کند. آنها باید کارآمد باشند و هزینه ها را به هر قیمتی کاهش دهند.

از طریق غیرمتمکرسازی، بلاک چین می تواند شفافیت و صراحت بیشتری را در عملیات دولت ارائه دهد. با این  مفهوم، این اطمینان را به افراد دهد که هیچ فسادی وجود ندارد و هر زمان که بخواهند می توانند داده ها را بررسی و تأیید کنند.

علاوه بر این، برای هیچ دولتی ذخیره بخش های زیادی از منابع امکان پذیر نیست . شبکه ها بایستی کارآمد باشند و هزینه ها را هر نحوی کاهش دهند.

فناوری بلاک چین را می توان برای کاهش افزونگی در عملیات، ساده کردن آن و کاهش هر گونه بار حسابرسی پیاده سازی کرد. همچنین می تواند روند تطبیق وجوه و بسیاری ازعملیات های دولتی دیگر را تسریع بخشد. دولت های بسیاری از کشورها در حال حاضر فناوری های بلاک چین را در بسیاری از عملیات خود پیاده سازی کرده اند.

از نمونه های واقعی بکارگیری فناوری بلاک چین در بخش دولتی

فقط دانستن موارد استفاده از بلاک چین در بخش دولتی کافی نیست. مطمئناً نیاز به مطالعه بیشتر درباره مثال‌های واقعی و کاربردهای فناوری بلاک چین هستیم. در اینجا، برخی از نمونه های رایج را ذکر می کنیم.

  • کاهش تقلب رأی دهندگان

Followmyvote آغازگر پروژه ای است که حتی می تواند توسط سازمان ملل متحد برای تضمین شفافیت و صراحت بیشتر در رای گیری انتخابات و کاهش تعداد تقلب در رأی دهندگان استفاده شود. با استفاده از فناوری بلاک چین، هزینه های انتخابات را کاهش می دهد، حریم خصوصی رای دهندگان را تضمین می کند، امکان رای گیری آنلاین امن را فراهم می کند و در نتیجه میزان مشارکت رای دهندگان را افزایش می دهد.

  • ذخیره سازی داده های عمومی

پروژه Guardtime  در دولت استونی با مشارکت با  Ericsson ، یک مرکز جدید برای ذخیره سازی و مدیریت پایگاه داده ایجاد کند تا داده های عمومی به طور ایمن به بلاک چین 2.0 منتقل شوند.

  • ذخیره اطلاعات دولت فدرال

جاستین هرمان (Justin Herman) از اداره خدمات عمومی در تلاش است تا فضای دولت فدرال را به سمت فناوری بلاک چین سوق دهد. او امیدوار است که این امر در ذخیره انواع اطلاعات و داده ها مانند پتنت های فدرال، نام بازرگانی و تجاری، شماره بیمه های تامین اجتماعی، ویزا، پاسپورت و غیره بسیار مفید باشد.

  • ساده سازی فرآیند جمع آوری مالیات

قراردادهای هوشمند در بلاک چین می‌توانند سازمان‌های دولتی را قادر به تسهیل فرآیند جمع‌آوری مالیات کنند. می‌تواند راهی برای تطبیق داده‌های مالیاتی افراد با تراکنش‌های درآمدی آن‌ها فراهم کند و به محاسبه کسر مالیات یا سایر کسورات کمک کند.

کاربرد بلاک چین در صنعت خرده فروشی: حذف تداخل فروشندگان ثالث

فناوری، پویا بودن، صنعت واسطه گری و فروشندگان جزئی و خرده فروشی را در هر مرحله مختل کرده است. در حالی که پورتال‌های تجارت الکترونیک همه را به خریداران آنلاین تبدیل کردند، فناوری‌هایی مانند واقعیت توسعه‌یافته، تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده، یادگیری ماشینی و غیره، برنحوه خرید ما تاثیر می گذارند و حتی مختل می کنند. با این حال، دیجیتالی شدن با موانعی همراه بوده است و کلاهبرداری و تقلب آنلاین را با خود به همراه داشت. اینجا جایی است که شرکت‌های تجارت الکترونیک و کسب‌وکارهای فروش از بلاک چین استفاده می‌کنند.

نقش آفرینان بزرگ صنعت خرده‌فروشی از بلاک چین استفاده می‌کنند تا عملیات خود را ایمن کنند و آن را برای خریداران جذاب‌تر کنند (ارزش اعتماد). می توان از آن برای ایجاد شفافیت در معامله استفاده کرد و از تاریخ تولید تا موارد استفاده، جزئیات کامل محصول را در اختیار مشتریان قرار داد. می‌توان با ایده ایجاد یک فروشگاه خرده‌فروشی با فناوری بلاک چین به یک شرکت برون‌سپاری توسعه نرم‌افزار مورد اعتماد مراجعه کرد تا هر تراکنش و جزئیات مشتری را ایمن کند.

علاوه بر این، بسیاری از کسب‌وکارهای خرده‌فروشی نیز از برنامه‌های بلاک چین برای ارائه آینده ارزها و ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. آنها مهندسان بلاک چین دارند تا نرم افزار سازمانی خود را با این فناوری تزریق کنند یا یک برنامه بلاک چین جدید از ابتدا بسازند. در آینده، خرده‌فروشی‌ها ممکن است به ارزهای دیجیتال به‌عنوان سپرده‌ای برای پول نقد اجازه دهند تا تجارت بیشتری را از آن سوی مرزها به دست آورند. برنامه های وفاداری مشتری را می توان توسط خرده فروشان با استفاده از بلاک چین سفارش داد.

از جنبه ای متفاوت، این استفاده از بلاک چین در برنامه های کاربردی تجارت الکترونیک واقعی می تواند به حذف ناکارآمدی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی کمک کند.

یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی واقعی بلاک چین در سال 2022 در صنعت تجارت الکترونیک است.

  • تجارت

Ecoinmerce یک پلتفرم تجارت الکترونیک مستقر در واشنگتن است که به کاربران خود اجازه می دهد دارایی های دیجیتال مانند برند ها، فروشگاه ها و رمزارزها را داشته باشند. اینها توکن های بلاک چین هستند که می توانند برای تجارت در سراسر بازار از آنها استفاده کنند. و کاهش 60 درصدی قیمت محصول را به همراه داشته است.

کاربرد بلاک چین در حوزه مالی: کاهش در هزینه ها و کم کردن پرداخت ها

پتانسیل بلاک چین در خدمات مالی یا FinTech چیزی است که برای مورد توجه بسیاری از متخصصان قرار گرفته است. در واقع، یک گزارش نظرسنجی IBM بیان کرد که بیش از 91 درصد از بانک‌های سراسر جهان سرمایه‌گذاری برای راه‌حل‌ها و کاربردهای بلاک چین را آغاز کرده‌اند. به راحتی می توان از آن برای ایمن تر و کارآمدتر کردن تراکنش ها از طریق موسسات مالی استفاده کرد. بلاک چین که به عنوان  لجر و یا دفتر کل عمل می کند، می تواند برای ثبت و ذخیره تمام تراکنش های مالی بدون ارائه یک نقطه ریسک استفاده شود. داده ها در چندین مکان ذخیره می شوند و یک کپی از تراکنش های جدید به هر یک از لجر ها (ledgers) اضافه می شود.

در صورتی که فردی سعی در هک کردن یا تغییر داده‌های تراکنش‌های مالی ذخیره‌شده در این دفاتر را داشته باشد، باید وارد هر یک از دفاترکل (ledger) شود که عملاً غیرممکن است. جدا از ایمن سازی و حفاظت از داده ها، می توان از آن برای سرعت بخشیدن به تراکنش های بین المللی، افزایش صراحت و شفافیت در تراکنش ها و همینطورامکان تایید هویت دیجیتال استفاده کرد.

کاربرد بلاک چین در حوزه درمان

کاربرد بلاک چین در حوزه سلامت و درمان : مدیریت صحت و اعتبار پایگاه داده بیماران

فناوری بلاک چین انقلابی در صنعت سلامت و پزشکی ایجاد کرده است. سیستم غیرمتمرکز ارائه شده توسط بلاک چین، مرجع مرکزی ذخیره داده های مرتبط با دارو را از بین می برد. یکی دیگر از موارد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و درمان، انتقال سوابق پزشکی بیمار در عین صراحت  و شفاف تر کردن داده ها است. با فناوری بلاک چین می توان داده های بیمار را رمزگذاری کرد و این مورد می تواند در مواقع شیوع بیماری مضر مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین می توان از سیستم بلاک چین برای کنترل دمایی که محصولات دارویی باید در آن نگهداری شوند نیز استفاده کرد. فناوری بلاک چین می تواند در پیگیری و ردیابی محموله داروها نیز موثر باشد. در آزمایش های بالینی، پزشکان می‌توانند فایل‌هایی از جمله داده‌های بیمار، اطلاعات پرداخت‌کننده و موارد دیگری را از طریق سیستم رمزگذاری‌شده بلاک چین انتقال دهند.

فناوری بلاک چین می تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند ارتباط بین  بیماران و حوزه سلامت و خدمات درمان باشد.

بسیاری از شرکت‌ها حتی از بلاک چین برای مقابله با کلاهبرداری‌های دارو استفاده می کنند. با شبکه بلاک چین قابلیت ردیابی و اطلاع از هرگونه تقلب و کلاهبرداری دارو فراهم است.همچنین شرکت‌ها با توسعه دهندگان  جهت ساخت نرم افزار و یا اپلیکیشنی که بتواند داروهای تقلبی را مشخص کند، همکاری می کنند.

بخش درمان و سلامت یکی دیگر از صنایع محبوبی است که در حال گسترش استفاده از فناوری بلاک چین است. چندین کاربرد واقعی جدید از بلاک چین در حوزه درمان و سلامت وجود دارند که به شدت مورد توجه واقع شده اند و در حال افزایش و گسترش می باشند.

بلاک چین در املاک و مستغلات: حل مشکلات ثبت زمین

بلاک چین شروع به ایجاد تحول و مداخله در بازار املاک و مستغلات کشورهای مختلف در سراسر جهان کرده است. مطمئناً به عنوان پرچمدار تحول دیجیتال برای این بخش عمل می کند. فناوری غیرمتمرکز آن برای ثبت سوابق به ایجاد سطحی از اعتماد در بین خریداران ملک کمک می کند. چه خرید ملک باشد، چه مدیریت  و  انجام بررسی های لازم در مورد ملک و یا حتی سرمایه گذاری از طریق منابع و داده های جمعی باشد، همه این موارد را بلاک چین ممکن می کند.

نرم افزار مدیریت املاک مبتنی بر بلاک چین و سایر ابزارها توسط غول های املاک و مستغلات برای حفظ دفتر کل استفاده می شود. بسیاری از شرکت‌های توسعه نرم‌افزار برای دریافت یک اپلیکیشن دارایی با عملکرد بلاک چین مشاوره می‌کنند. پلت فرم شبکه همتا به همتا ارائه شده توسط فناوری غیرمتمرکز به پایان دادن به فساد و تقلب در این بخش کمک می کند.

این ویژگی سیستم به ملک اجازه می دهد فقط در یک واحد از پایگاه داده غیرمتمرکز بلاک چین لیست شود. و این ویژگی داده های ملک های لیست شده را قابل اعتماد و تضمین می کند. و همینطور ارزیابی مالی ملک و ردیابی تاریخچه را بدون هر گونه دخالت شخص واسط امکان پذیر می سازد. با فناوری این شبکه می توان پرداخت ها را با صراحت بیشتر، شفاف تر و سریع تر بدون دخالت هیچ واسطه ای انجام داد.

فناوری بلاک چین: کسب‌وکارهای متحول در سال 2022

فروشندگان جرئی، دولت، املاک و مستغلات، خدمات مالی و سلامت و درمان تنها بخش هایی نیستند که به دنبال فناوری بلاک چین هستند تا شفافیت، مسئولیت پذیری و امنیت را به عملیات خود اضافه کنند. گردشگری، حمل‌ونقل، صنعت تولید، مدیریت زنجیره تامین و بسیاری از بخش‌های دیگر نیز با همکاری شرکت‌های برتر توسعه نرم‌افزار در تلاش هستند تا از فناوری های پیشرو بهره ببرند.

اگر شما هم به فناوری بلاک چین و کاربرد بلاک چین علاقه مند هستید، سری مقالات ما در حوزه بلاک چین را دنبال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *