عرض اولیه

عرض اولیه

عرضه اولیه ارز دیجیتال یا INITIAL COIN OFFERING که علامت اختصاری آن (ICO) می باشد در صنعت کریپتوکارنسی مورد استفاده قرار میگیرد که معادل با عرضه اولیه عمومی (IPO) در صنایع دیگر مانند بورس است. ICO یکی از روش های جذب سرمایه برای شرکت هایست که یک ارز، برنامه و یا خدمات جدیدی را ارائه کرده اند و نیاز به جذب سرمایه جهت توسعه و پیشبرد استراتژی های خود دارند.
سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از طریق این پیشنهاد خرید کنند و یک توکن رمزنگاری جدید صادر شده توسط این شرکت را دریافت کنند.
این توکن ممکن است در استفاده از محصول یا خدمتی که شرکت ارائه می دهد، کاربرد داشته باشد، یا ممکن است تنها سهمی در شرکت یا پروژه باشد.

چند نکته حائز اهمیت در مورد عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال یک روش جمع آوری کمک های مردمی است که عمدتاً توسط شرکت های نوپا که مایل به ارائه محصولات و خدمات مربوط به فضای رمزنگاری و فضای بلاکچین هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع ICO ها شبیه به سهام هستند، اما بعضی اوقات آنها برای یک سرویس نرم افزاری یا کالای ارائه شده نیز به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرند.

بهتر است قبل از خرید ICO ، ابتدا ارز دیجیتال خریداری نمایید و در مورد نحوه استفاده از کیف پول و مبادلات رمزنگاری شده اطلاعات لازم را کسب کنید.

واقعاً ICO ها در اکثر موارد کاملاً غیرقابل پیش بینی هستند، بنابراین سرمایه گذاران باید هنگام تحقیق و سرمایه گذاری در ICO ، جوانب احتیاط را کاملاً رعایت کنید.

عملکرد عرضه اولیه ارز دیجیتال

هنگامی که یک شرکت کریپتوکارنسی می خواهد از طریق ICO سرمایه جذب کند چندین مورد را در نظر میگیرد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

– تخمین منابع مالی مورد نیاز
– تخمین زمان اجرای پروژه
– تعداد رمزارزهای عرضه شده
– تعیین واحد پول جهت انجام معاملات
– ارائه اولیه سکه به صورت آنلاین
– در صورت موفقیت آمیز بودن پروژه، تخصیص سکه ها به سرمایه گذاران

در طول فعالیت ICO ، علاقه مندان و حامیان این پروژه برخی از توکن های پروژه را با فیات یا ارز دیجیتال خریداری می کنند.

این سکه ها شبیه به سهام شرکت هایی است که در IPO به سرمایه گذاران فروخته می شوند.

اگر پول جمع آوری شده حداقل بودجه مورد نیاز بنگاه را تأمین نکند، ممکن است این پول به سرمایه گذاران بازگردانده شود و ICO ناموفق تلقی شود. در غیر این صورت از پول جمع آوری شده برای دستیابی به اهداف پروژه استفاده می شود.

اگرچه ICO به صورت رسمی تصویب سازمان های بین المللی نرسیده است، اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می تواند در آن مداخله کند.

به عنوان مثال، شرکت تلگرام در سال گذشته ۱٫۷ میلیارد دلار از طریق ICO جمع آوری کرده بود، اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار اکنون به دلیل فعالیت های غیرقانونی که از طرف تیم توسعه انجام شده، تلاش دارد این پروژه را متوقف کند.

ملاحظات خاص

اگر قصد سرمایه گذاری در این حیطه را دارید موارد زیر را در نظر داشته باشید :

– کسب اطلاعات لازم در رابطه با فضای رمزنگاری شده
– خرید کیف پول مربوط به ارزهای دیجیتال
– مطالعه در مورد پروژه های جدید بصورت مداوم
– مقایسه عرضه های اولیه ارائه شده از شرکت های مختلف و بازدهی آنها

مزایا

– شرکت هایی که از طریق ICO سرمایه مورد نیاز خود را جمع آوری می کنند، یک توکن از بلاکچین که معادل یک سهم از یک شرکت است را ارائه می کنند.
– معامله از طریق ارزهای دیجیتال صورت می گیرد که باب میل اکثر سرمایه گذاران است.
خدمات آنلاین ارائه می گردد.
– تولید علائم رمزنگاری را در عرض چند ثانیه انجام می شود.
– مزیت اصلی ICO این است که در صورت موفقیت پتانسیل بازده بالا وجود خواهد داشت.

معایب

– موفقیت های برخی از ICO ها منجر به گمراهی تعداد زیادی از سرمایه گذاران شده و امید واهی ایجاد کرده است، به هر حال هر روش سرمایه گذاری ریسک های خود را دارد، در هر صورت امید بیش از حد نا به جا خواهد بود.
– کلاهبرداران زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و همواره درصدد به دام انداختن سرمایه گذاران کم اطلاع هستند.
– عرضه اولیه سکه از طریق سازمان های بورس و اوراق بهادار صورت نمی گیرد که همین مسئله باعث می شود ریسک این دست معاملات بالاتر برود.
– در برخی از کشورها مانند چین ICO غیر قانونی به شمار می آید و از عرضه آن جلوگیری به عمل می‌آید.
– سرمایه گذاران باید اختلاف بین سهام و توکن ها را در نظر بگیرند، یک نشانه هیچ ارزش ذاتی یا ضمانت قانونی ندارد.

در واقع ICO ها سرمایه گذاران زیادی را به میلیونر تبدیل کرده اند و بسیار قابل رشد هستند.
اگر به آمار و ارقام سال ۲۰۱۷ نگاهی بیندازید :

در آن سال ۴۳۵ عرضه اولیه سکه موفقیت آمیز وجود داشت که هر کدام به طور متوسط ۱۲٫۷ میلیون دلار جمع کردند. کل مبلغ مطرح شده برای سال ۲۰۱۷ حدود ۶ میلیارد دلار بود که ۱۰ پروژه بزرگ ۲۵٪ از این کل را به خود اختصاص داده اند. بعلاوه، توکن های خریداری شده در ICO به طور متوسط حدود ۱۳ برابر IPO ها سودآور بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری